Van VGA tot 4K, en wat u waarvoor kiest
Resolutie zegt hoeveel beeldpunten een scherm heeft. Bij industriële schermen is de hoogste resolutie niet altijd de beste keuze: uw besturing of software bepaalt vaak welke resolutie bruikbaar is. In dit artikel zetten we de gangbare resoluties op een rij.
VGA is 640 x 480 beeldpunten en komt nog voor bij oudere besturingen. SVGA is 800 x 600, XGA 1024 x 768 en dat is bij industriële panelen van 10 tot 15 inch nog steeds een veelgebruikte resolutie. WXGA is 1280 x 800, SXGA 1280 x 1024 en Full HD 1920 x 1080. Daarboven zitten WQHD 2560 x 1440 en 4K 3840 x 2160, die vooral bij grote schermen worden toegepast. De resolutie zegt niets over het paneeltype: dat kan een TN-paneel, een VA-paneel of een IPS-paneel zijn.
De term VGA wordt voor twee dingen gebruikt: de resolutie van 640 x 480 en de bekende blauwe analoge aansluiting. Die aansluiting kan tegenwoordig ook hogere resoluties doorgeven. Heeft uw besturing alleen een VGA-uitgang, dan kunt u dus prima een modern scherm aansluiten, zolang de resolutie ondersteund wordt.
Kijk eerst naar wat uw besturing of software uitstuurt. Een hogere resolutie dan de bron levert niets op en maakt tekst soms juist kleiner en slechter leesbaar. Bij bediening op afstand, bijvoorbeeld een scherm hoog aan een machine, is een lagere resolutie met grote knoppen vaak prettiger. Bij het tonen van veel gegevens tegelijk, zoals dashboards, is Full HD of hoger de betere keuze. Bij onze industriële monitoren staat per uitvoering welke resolutie erbij hoort.
Kijkafstand speelt daarbij mee. Hoe verder iemand van het scherm staat, hoe minder beeldpunten u nodig heeft om tekst leesbaar te houden. Een scherm dat op anderhalve meter aan een machine hangt, heeft aan XGA of Full HD genoeg; een scherm waar iemand van dichtbij op werkt, mag hoger. Omgekeerd geldt: wordt het scherm met handschoenen of met een vinger bediend, houd knoppen dan groot, want een hoge resolutie maakt die juist kleiner.

Naast de resolutie telt de beeldverhouding. Oudere industriële panelen zijn vaak 4:3 of 5:4, moderne schermen 16:9 of 16:10. Vervangt u een 4:3 scherm door een 16:9 scherm, dan verandert de inbouwmaat en soms ook de weergave van uw software. Wij kijken daarbij mee, zodat de nieuwe monitor past in uw bestaande uitsparing. In de F-serie ziet u dat terug: 12,1 inch met 1024×768 in 4:3 en 17 inch met 1280×1024 in 5:4.
De gangbare zijn VGA (640 x 480), SVGA (800 x 600), XGA (1024 x 768), WXGA (1280 x 800), SXGA (1280 x 1024), Full HD (1920 x 1080), WQHD (2560 x 1440) en 4K (3840 x 2160).
VGA staat voor 640 x 480 beeldpunten. De naam wordt daarnaast gebruikt voor de analoge VGA-aansluiting, die ook hogere resoluties kan doorgeven.
Nee. Stuurt uw besturing een lagere resolutie uit, dan levert een scherm met een hogere resolutie niets op. Bij bediening op afstand is een lagere resolutie met grote knoppen vaak juist prettiger.
Dat kan, maar de inbouwmaat verandert en uw software kan er anders uitzien. Wij kijken mee welke uitvoering in uw bestaande uitsparing past.
Bij 10 tot 15 inch is 1024 x 768 nog steeds gangbaar. Bij 15,6 inch en groter, zoals 21,5 en 24 inch, is Full HD (1920 x 1080) de standaard.